With colourful animal design for furniture use.
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Hole Hollow Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 8.5 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87± |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Colour | Grey |
| Castor Colour/ Design | Red Cat |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -10℃ / +40℃ |
| Load Capacity | 40 kg |
| Bearing Type | Plain bearing |
| Dome | 23 mm |
| Castor Width | 54.3mm |
| Centre Hole Size | 10 mm |
| Overall Height | 71.5 mm |
| Offset | 20 mm |
Key Product Highlights:
|
| Tente SMILES Caster Wheels / Castor Wheels - With colourful animal design for furniture use. Enjoy a new design idea, the only one of its kind in the world. TENTE smiles:-) is a range of castors developed especially for the colourful and lively world of children’s bedrooms. With these friendly faces, the different smiles:-) castors open up completely new design possibilities for furniture designers and manufacturers. As robust furniture castors made of synthetic material with or without a brake, they make almost all children’s furniture movable and give it that extra special flair: Chests of drawers, swivel chairs, children’s beds, cradles, toy containers, stands on wheels, bedside tables, computer tables, desk chairs, flower pots, trolleys and much more – there are no limits to your imagination when using the new “smiles”.
|









