Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 65x2 mm |
| Width Of Tread | 22 mm |
| Tread Material | Nylon-6 |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 150 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Plate Size | 96x67 mm |
| Plate Hole Centres | 71-78x45 mm |
| Plate Hole Size | 8.5 mm |
| Overall Height | 102 mm |
Description
- Medium Heavy duty low height
- In Compliance To JIS/ USA Standard Specification
- Housing made of heavy duty steel. Double ballrace swivel head, Zinc plated metal parts
- Wheels made of Nylon-6, natural black colour
- For business machine application



