Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : INDUSTRIAL MEDIUM-DUTY, ISO Standard
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ brake (Low height) |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 40 mm |
| Tread Material | Polybutadiene Elastic Rubber |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Bad |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Load Capacity | 165 kg |
| Plate Size | 102x102 mm |
| Plate Hole Centres | 75x75/80x80 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 190 mm |
| Offset | 40 mm |
Description
- INDUSTRIAL MEDIUM-DUTY, ISO Standard
- Housing made of heavy duty steel. Double ballrace swivel head. Metal Parts: Zinc plated.
- Made of PU material. Natural black colour. Medium heavy low height castor
- For business machine application






