Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance To JIS/USA Standard Specification. Medium duty industrial usage ~ Low height.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Fixed/ Rigid |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 36mm |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Hardness of Tread | Shore A 94± |
| Wheel Colour | Green |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -30℃ / +70℃ |
| Load Capacity | 165 kg |
| Bearing Type | Double ball Bearing |
| Plate Size | 142x87 mm |
| Plate Hole Centres | 100x56/ 112x53 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 165 mm |
Description
- In Compliance To JIS/USA Standard Specification
- Housing made of heavy duty steel, double ballrace swivel head
- Metal parts: Zinc plated
- Polyurethane inserted ball bearing for resilence and long-lasting lubrication.
- PU interlocked to heavy gauged steel-core
- Medium duty industrial usage






