Specification
Caster Wheel / Castor Wheel : INOX highly recommended for Food Industries. Housing made of stainless steel SUS304.
| Brand | GN |
| Mounting Type | Hole Fitting Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -5℃ / +40℃ |
| Load Capacity | 90 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox SUS304 |
| Centre Hole Size | 12.2 mm |
| Centre Hole Top Area | 57 mm |
| Offset | 40 mm |
| Overall Height | 131.5 mm |
Description
| • Housing made of stainless steel SUS304. |
| • Constructed with double Inox ballrace swivel head |
| • Non-marking black polypropylene - plain bearing. |
| • Shock resistant and also good resistance to chemicals, steam & abrasion. |
| • Temperature Range: +5ºC to +40ºC. |
| • INOX highly recommended for Food Industries |










