Specification
Caster Wheels / Castor Wheels -
Hi-Tech Designer's Castor for Designers' Choice. American patent
| Brands | Ethos |
| Product Code | 551 STO 100 T04 |
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 37 mm |
| Tread Material | Performa Rubber |
| Wheel Colour | Grey |
| Hardness of Thread | Shore A 70± |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +60℃ |
| Load Capacity | 125 kg |
| Total Height | 137 mm |
| Threaded Stem Size | M12 |
| Threaded Stem Length | 25 mm |
| Offset | 37 mm |
Description
- Hi-Tech Designer's Castor for Designers' Choice. American patent
- Bracket made of fully Hi-tech Nylon material (light weight). Sealed double ballrace swivel head. Body colour: Grey
- Made of high-tech performa rubber in grey. Thermoplastic elastomer tread bonded to polyolefin core
- Integrated built-in plastic threadguards. Precision ball bearing.







