Specification
Caster Wheels / Castor Wheels - Hi-Tech Designer's Castor for Designers' Choice. American patent
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width of Thread | 32 mm |
| Tread Material | High-tech performa rubber |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Load Capacity | 90 kg |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Bearing Type | Precision ball Bearing |
| Plate Size | 92x64 mm |
| Plate Hole Centres | 71x78x45 mm |
| Plate Hole Size | 8.5 mm |
| Overall Height | 108 mm |
| Offset | 34 mm |
Description
- Hi-Tech Designer's Castor for Designers' Choice. American patent
- Bracket made of fully Hi-tech Nylon material (light weight). Sealed double ballrace swivel head. Body colour: Grey
- Made of high-tech performa rubber in grey. Thermoplastic elastomer tread bonded to polyolefin core
- Integrated built-in plastic threadguards. Precision ball bearing.







