Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel (Low Height) |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 28 mm |
| Tread Material | Polypropylene (PP) |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 100 kg |
| Plate Size | 70x65 mm |
| Plate Hole Centres | 53x36 mm |
| Plate Hole Size | 6.5 mm |
| Overall Height | 75 mm |
| Offset | 29 mm |
Description
- Medium Heavu duty - Low height. In compliance to USA Standard Specification
- Housing made of heavy duty steel, double ballrace swivel head, Zinc plated metal parts
- Made of Polypropylene, natural black colour



