Specification
BY INDENT ONLY / BY REQUEST
ALBION / COLSON • Caster Wheel / Castor Wheel : MEDIUM-HEAVY DUTY, SPRING-LOADED WITH DAMPENER
ALBION / COLSON • Caster Wheel / Castor Wheel : MEDIUM-HEAVY DUTY, SPRING-LOADED WITH DAMPENER
| Brand | Albion / Colson |
| Mounting Type | Spring-Loaded with Dampener Swivel |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane bonded to cast-iron centre |
| Wheel Colour | Red |
| Load Capacity | 500 kg |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Bore Size | 12.7 mm |
| Plate Size | 159x114 mm |
| Plate Hole Centres | 126x62-86 mm |
| Plate Hole Size | 14.3 mm |
| Hub Length | 65 mm |
| Total Height | 265 mm |
| Offset | 174 mm |
Description
• Housing metal thickness 6mm constructed with double spring
• Swivel section is cold formed and hardened double ballrace
• Polyurethane bonded to cast iron centre • Wheel bore with roller bearing
• Temperature Range: -5ºC to +80ºC • Hardness: Shore A 55± 5
• Swivel section is cold formed and hardened double ballrace
• Polyurethane bonded to cast iron centre • Wheel bore with roller bearing
• Temperature Range: -5ºC to +80ºC • Hardness: Shore A 55± 5





