Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance to German ISO Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 34 mm |
| Tread Material | Polypropylene (PP) |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 70 kg |
| Plate Size | 105x79 mm |
| Plate Hole Centres | 80/77x60 mm |
| Plate Hole Size | 8.5 mm |
| Overall Height | 128 mm |
| Offset | 34 mm |
Description
- In Compliance to German ISO Specification
- Galvanized pressed steel. Double ballrace swivel head
- Tough load for industrial usage
- Safety load at max speed 4 Kph







