Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 44 mm |
| Tread Material | Polypropylene (PP) |
| Wheel Centre Material | Polypropylene (PP) |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 350 kg |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Plate Size | 101.6x114.3 mm |
| Plate Hole Centres | 66.7x92.1 mm |
| Plate Hole Size | 11.2 mm |
| Overall Height | 230 mm |
| Offset | 45 mm |
Description
- In Compliance to American Standard Specification. Bracket made of pressed steel Galvanized finished
- Double ballrace swivel head. Metal Parts: Top plate bolt hole spacing according to ISO standard






