Specification
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 254 mm |
| Width Of Tread | 101.6 mm |
| Tread Material | Pneumatic Tyre |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Load Capacity | 159 kg |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Plate Size | 101.6x114.3 mm |
| Plate Hole Centres | 66.7x92.1 mm |
| Plate Hole Size | 9.5 mm |
| Overall Height | 301.6 mm |
| Offset | 74.6 mm |
Description
- In Compliance To Amercican Standard
- Bracket made of hardened steel, welded double ballrace swivel head
- Rubber tread inflate with air for cushion effect
- Good for transporting fragile intrument on bumpy floor





