Colson 4-5179-459BRK5 Heavy Duty Swivel Caster
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Hi-tech Performa rubber |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Greyish blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Load Capacity | 168 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Plate Size | 114x102 mm |
| Plate Hole Centres | 71 x 84 mm |
| Plate Hole Size | 11.2 mm |
| Overall Height | 165 mm |
| Offset | 98 mm |
Key Product Highlights:
|








