Specification
COLSON Caster Wheel / Castor Wheel : Impak-Kingpinless Heavy Duty
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Wheels Only |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Width Of Tread | 50 mm |
| Tread Material | Polyurethane Hi-tech |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Maroon |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Load Capacity | 450 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Profile | Convex |
| Bore Size | 19.4 mm |
| Hub length | 61 mm |
| Bush | Steel |
Description
- Impak-Kingpinless Heavy Duty
- An Original American Colson Product
- Polyurethane hi-tech mechanically bonded to polyolefin core



