Specification
COLSON Caster Wheel / Castor Wheel : Institutional Stainless Steel . Made of stainless steel SUS304
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel |
| Hardness Of Tread | Shore A 75± |
| Wheel Diameter | 90 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Hi-Tech Performa Rubber |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Greyish Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Average |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Load Capacity | 95 kg |
| Bearing Type | Delrin Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel Inox |
| Threaded Stem Size | M12 |
| Threaded Stem Length | 25 mm |
| Offset | 39 mm |
| Overall Height | 122 mm |
Description
| • 750 EID. Institutional Stainless Steel . Made of stainless steel SUS304 |
| • Constructed with double Inox ballrace swivel head. Non-marking Hi-tech performa rubber grey. |
| • Thermoplastic elastomer tread bonded to polyolefin integrated built-in delrin bearing. |
| • Resistant to weatherability, low temperature flexibility, chemicals, water & steam |
| • Soft head & quiet rolling, cushion ride, protect floors, shock & resist impact |
| • Hardness: 75± Shore A • Temperature Range: -20ºC to +80ºC. NSF Certified for Food Industries |








