Specification
COLSON Caster Wheel / Castor Wheel : IMPAK-KINGPINLESS HEAVY DUTY.
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Top Plate Fixed |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Hi-tech Performa rubber |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Greyish blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Load Capacity | 158 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Plate Size | 114x102 mm |
| Plate Hole Centres | 71 x 84 mm |
| Plate Hole Size | 11.2 mm |
| Overall Height | 143 mm |
Description
- IMPAK-KINGPINLESS HEAVY DUTY. An Original American Colson Product
- Bracket made of hardened steel Double ball hardened race ways
- Impak kingpinless constructed . Metal Parts: Zinc Platted
- Hi-tech performa wheel bonded to ribbed polyolefin wheel core








