Specification
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Polyurethane Hi-tech |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Maroon |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Load Capacity | 136 kg |
| Bearing Type | Double cone ball beraing |
| Bore size | 9.8 |
| Hub length | 38.5 |
| Profile | Round |
Description
- An Original American Colson Product
- Impak kingpinless constructed
- Polyurethane hi-tech mechanically bonded to polyolefin core



