Ethos 144CIA065P42 Swivel Caster with Brake
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 65 mm |
| Width Of Tread | 25 mm |
| Tread Material | Cast-Iron |
| Wheel Colour | Natural lacquer painted colour |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Oil Resistance | Excellent |
| Water Resistance | Fair |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -60℃ / +148℃ |
| Load Capacity | 60 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Plate Size | 70x58 mm |
| Plate Hole Centres | 55x42 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 80 mm |
| Offset | 20 mm |
| Key Product Highlights:
|





