Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance To Japanese Industrial Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Cast-Iron |
| Wheel Colour | Green |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Oil Resistance | Excellent |
| Water Resistance | Fair |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +150℃ |
| Load Capacity | 180 kg |
| Bearing Type | Double ball Bearing |
| Plate Size | 95x95 mm |
| Plate Hole Centres | 71x71 mm |
| Plate Hole Size | 10.5 mm |
| Overall Height | 144 mm |
| Offset | 35 mm |
Description
- In Compliance To Japanese Industrial Specification. Housing made of heavy gauge steel.
- Metal parts: Electro-galvanized finished. Wheel: Made of cast-iron - grease nipple
- Not recommended for indoor tiling







