Ethos CCB130 Industrial Cast-Iron Wheel
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel only |
| Wheel Diameter | 130 mm |
| Width Of Tread | 38 mm |
| Tread Material | Cast-Iron |
| Wheel Colour | Green |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Excellent |
| Oil Resistance | Excellent |
| Water Resistance | Fair |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -40℃ / +150℃ |
| Load Capacity | 260 kg |
| Bearing Type | Double ball Bearing |
| Profile | Convex |
| Bore Size | 20 mm |
| Hub length | 52 mm |
Key Product Highlights:
|






