Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In compliance to Japanese Industrial Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Screw Threaded Stem Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 20 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 75± A |
| Tread Material | Elastic Rubber |
| Wheel Colour | Greyish Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -20℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 60 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Threaded Stem Size | U1/2x2-1 |
| Threaded Stem Length | 25 mm |
| Overall Height | 100 mm |
Description
- Institutional Top Plate, In compliance to Japanese Industrial Specification
- Bracket made of press steel, double ballrace swivel head. Metal Parts: Uni-chrome finished
- Elastic rubber steel core, blue-grey non-marking. Centre nylon plain bearing ( without threadguards)
- Light-duty, quiet rolling, protect floors and impact resistance








