Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance To Japanese Industrial Specification
| Brand | Ethos |
| Material | Polybutadiene Elastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Bad |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -5℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 80 kg |
| Bearing Type | Double ball Bearing |
| Plate Size | 82x82 mm |
| Plate Hole Centres | 63x63 mm |
| Plate Hole Size | 9.5 mm |
| Overall Height | 101 mm |
| Offset | 22 mm |
Description
- In Compliance To Japanese Industrial Specification. Medium duty industrial usage. Housing made of heavy gauge steel
- Metal parts: Electro-galvanized finished. Inserted ball bearing for resilence and long-lasting lubrication
- Elastic rubber interlocked to heavy gauged steel-core






