Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : In Compliance To Japanese Industrial Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Rigid / Fixed |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Width Of Tread | 45 mm |
| Tread Material | Polybutadiene Elastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Bad |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -5℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 250 kg |
| Bearing Type | Double ball Bearing |
| Plate Size | 155x102 mm |
| Plate Hole Centres | 112x63 mm |
| Plate Hole Size | 11.5 mm |
| Overall Height | 250 mm |
Description
- In Compliance To Japanese Industrial Specification. Medium duty industrial usage. Housing made of heavy gauge steel
- Metal parts: Electro-galvanized finished. Inserted ball bearing for resilence and long-lasting lubrication
- Elastic rubber interlocked to heavy gauged steel-core







