Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : Institutional light duty caster for generic application.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Fixed |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 16 mm |
| Dome-Ø | 8.2 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 75± |
| Tread Material | Rubber |
| Wheel Colour | Greyish Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Fair |
| Oil Resistance | Fair |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -20℃ / +60℃ |
| Bearing Type | Plain Bearing With Tread Guards |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 35 kg |
| Plate Size | 55x38 mm |
| Plate Hole Centres | 44x27 mm |
| Plate Hole Size | 5 mm |
| Overall Height | 72.5 mm |
| Overall Width | 22.3 mm |
Description
- Institutional light duty caster for generic application. Rubber wheels come with steel thread guards.
- Housing with double ball race swivel head. Bracket made of pressed steel.
- Metal Finish: Zinc plated. Quiet rolling, suits carpet and tile floors











