In Compliance To Japanese Industrial Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 130 mm |
| Width Of Tread | 38 mm |
| Tread Material | Polybutadiene Elastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Steel |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Marking |
| Elasticity Of Tread | Excellent |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Bad |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Fair |
| Temperature Range | -5℃ / +80℃ |
| Load Capacity | 180 kg |
| Bearing Type | Double ball Bearing |
| Plate Size | 108x108 mm |
| Plate Hole Centres | 80x80 mm |
| Plate Hole Size | 11 mm |
| Overall Height | 177 mm |
| Offset | 40 mm |
|
Key Product Highlights:
|







