Specification
FOOT MASTER Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Fixed/ Rigid |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 48 mm |
| Tread Material | MC Nylon |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Load Capacity | 700 kg |
| Plate Size | 100x85 mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Hole Centres | 80/77 x 60/45 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 206 mm |
| Offset | 50 mm |
Description
- Pressed Steel. Bi-level balls upon ball seats in the swivel head. Kingpin dynamically pressed and bolted wheel axle
- Top brake system with ABS resin pedal and carbon steel. Black powder coating and zinc galvanized
- Wheels: High quality MC nylon. High abrasion resistance, shock and impact-resistant, corrosion-resistant, Ivory color. Double ball bearing.



