Specification
Leveling Caster Wheel - Leveling Castor Wheel :
Designed For Machineries Cushion Support. American patent.
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 42 mm |
| Width Of Tread | 42 mm |
| Tread Material | Nylon |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | No bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Load Capacity / 1 pc | 50 kg |
| Load Capacity / 4 pcs | 100 kg |
| Center Bolt | M8 x 1.25P |
| Bolt Length | 10 mm |
| Overall Height | 71 mm |
| Levelling Extent | 10 mm |
| Offset | 30 mm |
Description
- Forged steel plate with khaki powder coating. Aluminum die-casting bracket with bi-level balls in the swivel head
- High quality ABS resin handle,wide back access to level. NBR resin cushion to stand,anti-vibration function
- Ivory texture powder coating and zinc-galvanized
- Wheel: High quality nylon. HIgh abrasion resistance, shock and impact-resistant, corrosion-resistant,
- High chemical resistance to alcohol, salts and certain acids, black color. No bearing



