Specification
Leveling Caster Wheel - Leveling Castor Wheel :
Designed For Machineries Cushion Support. American patent.
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 96 mm |
| Width Of Tread | 90.5 mm |
| Tread Material | Nylon |
| Wheel Colour | Blue |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Housing Material | Forged Steel |
| Load Capacity / 1 pc | 1500 kg |
| Load Capacity / 4 pcs | 3000 kg |
| Plate Size | 100 x 100 mm |
| Plate Hole Centres | 70 x 70 mm |
| Plate Hole Size | 13 mm |
| Overall Height | 132 mm |
| Levelling Extent | 15 mm |
| Offset | 117 mm |
Description
- Aluminum die-casting bracket with bi-level balls in the swivel head. Carbon steel handle, wide back access to level
Aluminum cushion to stand, anti-vibration function. Ivory texture powder coating and zinc-galvanized - Wheel: High quality MC nylon. High abrasion resistance, shock and impact-resistant, corrosion-resistant, Ivory color. Double ball bearing




