Specification
Leveling Caster Wheel - Leveling Castor Wheel :
Designed For Machineries Cushion Support. American patent.
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Screw Threaded Swivel |
| Wheel Diameter | 90.5 mm |
| Width of Thread | 75 mm |
| Tread Material | Nylon - 6 |
| Wheel Centre Material | Nylon |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Elasticity Of Tread | Bad |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Good |
| Load Capacity | 750 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Threaded Stem Size | M16x2.0 mm mm |
| Threaded Stem Length | 24 mm |
| Overall Height | 120 mm |
| Offset | 90.5 mm |
| Leveling Height | 15 mm |
Description
- Designed For Machineries Cushion Support. American patent.
- Bracket made of fully Hi-tech Nylon material (light weight)
- Sealed double ballrace swivel head. Body colour: Grey
- Wheel made of nylon-6 material. Plain bearing.




