Specification
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 48 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 95± 2 |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Aluminium Die-cast |
| Wheel Colour | Green |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Load Capacity | 400 kg |
| Bearing Type | Precision ball bearing |
| Profile | Convex |
| Bore Size | 20 mm |
| Hub Length | 50 mm |
Description
- Heavy Duty. Acquired CE Mark and R&D Recognition
- Polyurethane green. Aluminum die-cast, precision ball bearing
- Hardness: 95± 2 Shore A. Temperature Range: -10°C to +90°C



