Specification
FOOT MASTER Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Fixed / Rigid |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Width Of Tread | 70 mm |
| Tread Material | MC Nylon |
| Wheel Colour | Ivory |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Housing Material | Carbon & Forge Steel |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Plate Size | 175 x 140 mm |
| Plate Hole Centres | 148/132 x 111/99 mm |
| Plate Hole Size | 14 mm |
| Overall Height | 260 mm |
Description
- Carbon and Forged Steel. Thrust bearing and tapered roller bearing in the swivel head
- Kingpin strongly welded and bolted wheel axle. Strong welded bracket with legs khaki powder coating and zinc-galvanized
- Easy changeable of wheel-set with leg cover
- Wheels: High quality MC nylon. High abrasion resistance, shock and impact-resistant, corrosion-resistant. Ivory color.Double ball bearing



