Footmaster 944MCD150GXT Heavy Duty Swivel Caster.
FOOT MASTER Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Width Of Tread | 70 mm |
| Hardness of Thread | 70 Shore D |
| Tread Material | MC Nylon |
| Wheel Colour | Ivory |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Housing Material | Carbon & Forge Steel |
| Load Capacity | 2200 kg |
| Plate Size | 175 x 140 mm |
| Plate Hole Centres | 148/132 x 111/99 mm |
| Plate Hole Size | 14 mm |
| Overall Height | 200 mm |
| Offset | 80 mm |
Key Product Highlights:
|



