Specification
Leveling Caster Wheel - Leveling Castor Wheel :
Designed For Machineries Cushion Support. American patent.
Designed For Machineries Cushion Support. American patent.
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 42 mm |
| Width Of Tread | 42 mm |
| Tread Material | Nylon |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | No bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Load Capacity / 1 pc | 50 kg |
| Load Capacity / 4 pcs | 100 kg |
| Plate Size | 55 x 55 mm |
| Plate Hole Centres | 42 x 42 mm |
| Plate Hole Size | 6.5 mm |
| Overall Height | 71 mm |
| Levelling Extent | 10 mm |
| Offset | 30 mm |
Description
Key Product Features:
|



