Specification
KYUNG CHANG Caster Wheels / Castor Wheel : In Compliance To Korean Standard Specification
| Brand | Kyung Chang Korea |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 102 mm |
| Width Of Tread | 48 mm |
| Tread Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Centre Material | Cast Iron |
| Wheel Colour | Red |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Elasticity Of Tread | Average |
| Abrasion Resistance | Good |
| Oil Resistance | Good |
| Water Resistance | Good |
| Chemical Resistance | Average |
| Load Capacity | 320 kg |
| Bearing Type | 6203 |
| Hub Length | 57 mm |
| Bore Size | 17 mm |
Description
- TOP PLATE - MEDIUM HEAVY DUTY. In Compliance To Korean Standard Specification
- PC mold on polyurethane cast-iron centre (durometer: 90 ±5° Shore A)
- Round profile PU. Precision ball bearing with steel threadguards
- Temparature Range: -40°C to +80°C







