Specification
Prestar Trolley NB-102 Metal Base
| Model | NB-102 |
| Brand | Prestar |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 150 kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Platform Material | Metal (Blue) |
| Platform Size | 740x480 mm |
| Loading Surface | 740x480 mm |
| Castor Type | Standard |
| Castor Height | 123 mm |
| Floor Height | 134 mm |
| Overall Weight | 10.5 kg |
| Prestar, World's Most Trusted And Highly Recommended Brand |
| Authentic & Original Made From Japan |
| Best Choice for Material Handling in |
| Factories, Healthcare, Warehouse, Kitchen, Cafes, Home, and Office Use: |
| Security Roll Cage, Fully Covered Roll Container, Roll Cage / Roll Container, |
| Logistic Cage, Mesh Push Cart, Side Net Cart, Slim Carts, Trolley, Hand Truck |
Description
Prestar platforms are double pressed metal creating superior strength; it won't bow, bend or fail. Decks are up to 50mm thick, over 10mm thicker than other trolleys. The non slip matting and rubber bumpers are machine fitted to guarantee longevity. Prestar models are designed and built with minimal push effort in mind - starting resistance as low as 2.6kg on 150kg models. Castors are made by Prestar for Prestar, from top quality Polybutadiene Rubber. New Beauty Car. Standard. Fixed handle type
|





