Specification
Prestar NF-314 Double Layer Single Handle Trolley
| Model | NF-314 |
| Brand | Prestar |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 300 kg |
| Wheel Diameter | 130 mm |
| Platform Material | Steel / Metal |
| Platform Size | 910x610 mm |
| Loading Surface | 855x610 mm |
| Castor Type | Standard |
| Availability Shelf Gap | 500 mm |
| Handle Height | 950 mm |
| Floor Height | 210 mm |
| Overall Weight | 28.5 kg |
| Prestar, World's Most Trusted And Highly Recommended Brand |
| Authentic & Original Made From Japan |
| Best Choice for Material Handling |
| In Factories, Packing Lines, Healthcare, Warehouse, Office & Industrial Use: |
| Security Roll Cage, Fully Covered Roll Container, Roll Cage / Roll Container, |
| Logistic Cage, Mesh Push Cart, Side Net Cart, Slim Carts, Trolley, Hand Truck |
| |
Description
|
Key Product Highlights:
|





