| Model | PF-314 |
| Housing Material | Zinc Plated Steel |
| Load Capacity | 300 kg |
| Wheel Diameter | 130mm |
| Platform Material | Plastic (Cool Grey / Blue) |
| Platform Size | 900x600 mm |
| Loading Surface | 850x600 mm |
| Castor Type | Standard |
| Availability Shelf Gap | 495 mm |
| Total Height | 950 mm |
| Floor Height | 215 mm |
| Overall Weight | 20 kg |
| Prestar, World's Most Trusted And Highly Recommended Brand |
| Authentic & Original Made From Japan |
| Best Choice for Material Handling in |
| Factories, Healthcare, Warehouse, Kitchen, Cafes, Home, and Office Use: |
| Security Roll Cage, Fully Covered Roll Container, Roll Cage / Roll Container, |
| Logistic Cage, Mesh Push Cart, Side Net Cart, Slim Carts, Trolley, Hand Truck |
Key Product Highlights:
|





