Specification
TENTE Caster Wheels / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 30 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 85 |
| Wheel Thread Material | Solid Rubber |
| Wheel Colour | Black |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 70 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Housing Material | Pressed steel |
| Size of Plate | 105 x 85 mm |
| Plate hole centres | 80/77 x 60 mm |
| Plate Hole | 9 mm |
| Overall Height | 128 mm |
| Offset | 41 mm |
Description
- Swivel castor with total lock, tail end of castor, housing made of pressed steel, zinc-chromatised, double ball bearing swivel head,
- wheel axle with nut, dustguard. Wheel centre made of pressed steel, Tread: solid rubber, black, roller bearing, plate fitting



