Specification
Tente Levina Series Caster Wheels / Castor Wheels
| Brand | Tente |
| Product Code | 5377 PJP 100R05-18x62 |
| Mounting Type | Solid Stem Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 87± |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 10 / + 40 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Housing Material | High grade synthetic materials |
| Bolt-Ø | 18 mm |
| Bolt length | 62 mm |
| Overall Height | 137 mm |
| Offset | 36 mm |
Description
- Swivel castor with total lock, tail end of castor, housing and wheels made from high grade synthetic materials
- Double ball bearing swivel head, solid plug fitting. Wheel centre made of Polypropylene
- Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey nonmarking, precision ball bearing
- Hint:These castors arealso with grey locking lever available.



