Specification
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Solid Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87 |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / +60 °C |
| Load Capacity | 100 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Bolth-Ø | 32 mm |
| Bolt Length | 45 mm |
| Overall Height | 163 mm |
| Offset | 41 mm |
Description
Tente Caster Wheels / Castor Wheels
- Swivel castor, housing made of pressed steel, bright zinc plated, blue passivated, double ball bearing swivel head,
- Wheel axle with nut, solid plug fitting. Wheel centre made of Polypropylene,
- Tread: TENTEprene (thermoplastic rubber), grey nonmarking, plain bearing



