Tente 7477PJH075P40 Swivel Caster
Tente Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel with Brake |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 25 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 85 |
| Tread Material | Thermoplastic rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropyelene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 60 °C |
| Load Capacity | 75 kg |
| Bearing Type | plain bearing w/ threadguards |
| Housing Material | Stainless steel |
| Size of plate | 60 x 60 mm |
| Plate hole centres | 48/38 x 48/38 mm |
| Overall Height | 100 mm |
| Swivel Interference | 124 mm |
| Offset | 24 mm |
| Key Product Highlights:
|



