Tente Medium Duty Medical Caster (2940UAP125R05-28)
for Hospital bed and other medical apparatus usage
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Solid Stem Swivel |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 12 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 40 |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 30 / + 80 °C |
| Load Capacity | 125 kg |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Castor Width | 60 mm |
| Bolt-Ø | 28 mm |
| Bolt Length | 45 mm |
| Overall Height | 150 mm |
| Offset | 37.5 mm |
Key Product Highlights:
|



