Specification
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Solid Stem Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Width Of Tread | 60 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 40 |
| Tread Material | Polyurethane |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 30 / + 80 °C |
| Load Capacity | 125 kg |
| Bearing Type | Precision Ball Bearing w/ Threadguards |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Castor Width | 60 mm |
| Bolt-Ø | 28 mm |
| Bolt Length | 96 mm |
| Overall Height | 150 mm |
| Offset | 37.5 mm |
Description
Tente Caster Wheels / Castor Wheels for Hospital bed and other medical apparatus
- Swivel castor with central, total or directional lock, Frame made of pressed steel,
- Precision ball bearing in swivel head, housing with synthetic cover.
- Wheel centre made of Polyamide, electric conductive, Tread made of injected Polyurethane, with threadguards,
- Precision ball bearing, sealed., stem with cam hole for profile bars
- Hint:TÜV Süd certified product.



