Specification
Tente Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 20 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 75 |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 40 / + 80 °C |
| Load Capacity | 70 kg |
| Bearing Type | Plain Bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Plate Size | 60 x 60 mm |
| Plate Hole Centre | 48/38 x 48/38 mm |
| Plate Hole Size | 6.3 mm |
| Overall Height | 69 mm |
| Offset | 25 mm |
Description
- Swivel castor, housing made of pressed steel, zinc chromatised, double ball bearing swivel head, wheel axle with nut.
- Wheel centre made of Polyamide, plain bearing, plate fitting



