Specification
COLSON Caster Wheel / Castor Wheel
| Brand | Colson |
| Mounting Type | Top Plate Rigid / Fixed |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Hardness of Tread | Shore A 65.5± |
| Width Of Tread | 32 mm |
| Tread Material | Hi-tech Conductive Performa Rubber |
| Wheel Centre Material | Polyolefin |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -43℃ / +85℃ |
| Load Capacity | 120 kg |
| Bearing Type | Double Cone Ball Bearing |
| Plate Size | 92x64 mm |
| Plate Hole Centres | 71-78x45 mm |
| Plate Hole Size | 8.5 mm |
| Overall Height | 130 mm |
Description
- Pressed steel flame heat treatment and zinc plated
- Swivel double ballrace constructed with precision steel ball
- Grey anti-static, non-marking, double cone ball bearing
- Average electric conductivity resistance of less than 250 000 ohms



