Tente 5976PJE075P54 Swivel Caster
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel w/ Brake |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Width Of Tread | 25 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 87± |
| Tread Material | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Centre Material | Polypropylene |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 10 / + 40 °C |
| Load Capacity | 70 kg |
| Bearing Type | Cone Ball Bearing |
| Housing Material | High grade synthetic material |
| Plate Size | 70 x 55 mm |
| Plate Hole Centre | 57/51 x 41 mm |
| Plate Hole Size | 5.5 mm |
| Overall Height | 102 mm |
| Offset | 28 mm |
|
Key Product Highlights:
|



