Specification
| Brand | Footmaster |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 50 mm |
| Width Of Tread | 25 mm |
| Tread Material | Nylon |
| Wheel Colour | Black |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | -10℃ / +90℃ |
| Bearing Type | Double ball bearing |
| Housing Material | Pressed Steel |
| Load Capacity / 1 pc | 250 kg |
| Load Capacity / 4 pcs | 500 kg |
| Plate Size | 73 x 73 mm |
| Plate Hole Centres | 58 x 58 mm |
| Plate Hole Size | 7 or 8.5 mm |
| Overall Height | 82 mm |
| Levelling Extent | 10 mm |
| Offset | 36 mm |
Description
- Pressed steel plate with khaki powder coating. Aluminum die-casting bracketwith bi-level balls upon ball seats in the swivel head
- Built-in ratchet handle, wide back access to level. NBR resin cushion to stand,anti-vibration function
- Ivory texture powder coating and zinc-galvanized
- Wheel: High quality nylon. High abrasion resistance, shock and impact-resistant, corrosion-resistant, high chemical resistance to alcohol, salts and certain acids, black color. No bearing



