Tente 8470UOD100P62 Stainless Steel Caster
Light Medium Duty with Stainless Steel housing for Industrial Use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 36 mm |
| Hardness Of Tread | Shore D 75 |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | White |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 40 / + 80 °C |
| Load Capacity | 200 kg |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Plate Size | 105 x 85 mm |
| Plate Hole Centre | 80/77 x 60 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 128 mm |
| Offset | 41 mm |
|
Key Product Highlights:
|



