Specification
ETHOS Caster Wheel - Castor Wheel : Gate and Track Roller. Designed for Inverted Track
| Brand | Ethos |
| Mounting Type | Wheel Only |
| Wheel Diameter | 102 mm |
| Width Of Tread | 51 mm |
| Tread Material | Cast-Iron |
| Wheel Colour | Black with Grease Nipple |
| Load Capacity | 370 kg |
| Bearing Type | Roller bearing |
| Bore Size | 19.4 mm |
| Hub Length | 61 mm |
Description
- Gate and Track Roller. Designed for Inverted Track
- VGQ - V Groove cast-iron contructed 90 degrees angle. With grease nipple.
- High temperature: -40°C to +400°C



