Tente Caster Wheels / Castor Wheels
Medium Heavy Duty with Stainless Steel housing for Industrial Use
| Brand | Tente |
| Mounting Type | Top Plate Swivel |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Width Of Tread | 34 mm |
| Hardness Of Tread | Shore A 64± |
| Tread Material | Elastic Tyre |
| Wheel Centre Material | Polyamide |
| Wheel Colour | Grey |
| Flooring Measures | Non-Marking |
| Temperature Range | - 20 / + 80 °C |
| Load Capacity | 160 kg |
| Bearing Type | Roller Ball Bearing |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Plate Size | 105 x 85 mm |
| Plate Hole Centre | 80/77 x 60 mm |
| Plate Hole Size | 9 mm |
| Overall Height | 128 mm |
| Offset | 41 mm |
Key Product Highlights:
|



